ECDL Programet

Programet e Certifikimit te ECDL-se, perbehen nga modulet qe percaktojne aftesite dhe kompetencat e nevojshme qe nje perdorues te jete i afte per pune me kompjuter dhe aplikacionet e zakonshme kompjuterike.

Per tu certifikuar me cilen do certifikate te ECDL-se, perfunduar me sukses Modulet 2, 3, 7 dhe kater Module shtese.

Per tu pajisur me certifikate fillestare, mjafton perfundimi me sukses i vetem kater Moduleve, pra Modulet 2, 3,7 dhe nje Modul shtese.

 

ECDL Modulet

 

 

Moduli 1 - Konceptet e Teknologjise se Informacionit dhe Komunikimit  
Moduli 2 - Perdorimi i Kompjuterit dhe Menaxhimi i File-ve  
Moduli 3 - Perpunimi i Tekstit - MS WORD  
Moduli 4 - Perpunimi Tabelor i te dhenave - MS Excel  
Moduli 5 - Perdorimi i Bazave te Dhenave - MS ACCESS  
Moduli 6 - Perpunimi i Prezentimeve - MS POWER POINT  
Moduli 7 - Interneti dhe Komunikimi - MS Outlook & Internet Explorer  
Moduli 8 - 2D Dizajnimi  
Moduli 9 - Editimi dhe Perpunimi i Fotove  
Moduli 10 - Editimi dhe Perpunimi i Web Faqeve  
Moduli 11 - Perdorimi i Sistemeve Informatike Shendetesore  
 
Moduli 1 - Konceptet e Teknologjise se Informacionit dhe Komunikimit  

 

 

Ky modul mundėson kandidatėve pėr tė fituar njė kuptim tė pjesėve tė ndryshme tė njė kompjuter, si dhe disa nga konceptet kyēe tė teknologjive informative e komunikative (TIK), tė tilla si ato qė lidhen me rrjetet dhe sigurine.

Me pėrfundimin e kėtij moduli ēdo kandidat do tė perfitoje njohuri rreth:

 • Hardware - ēfarė ėshtė, faktorėt qė ndikojnė nė punėn e kompjuterit dhe pajisjeve pėr periferike.
 • Software - ēfarė ėshtė dhe do tė japim shembuj tė programeve tė pėrbashkėta aplikacioneve dhe software tė sistemit operativ.
 • Kuptojnė se si rrjete informacionit janė pėrdorur nė informatikė, si dhe tė jenė tė vetėdijshėm pėr mundėsitė e ndryshme pėr tė lidhur nė internet.
 • Kuptojnė se ēfarė teknologjive informative te komunikimit (TIK) ėshtė dhe do tė japim shembuj tė aplikimeve tė tij praktike nė jetėn e pėrditshme.
 • Rreth shėndetit dhe sigurisė dhe ēėshtjet se mjedisit nė lidhje me pėrdorimin e kompjuterit.
 • Njohin ēėshtjet e rėndėsishme tė sigurisė qė lidhen me pėrdorimin e kompjuterit.
 • Njohin ēėshtjet e rėndėsishme ligjore nė lidhje me tė drejtėn e autorit dhe mbrojtjen e tė dhėnave lidhur me pėrdorimin e kompjuterit.
Moduli 2 - Perdorimi i Kompjuterit dhe Menaxhimi i File-ve

 

 

Ky modul kėrkon qė kandidatėt tė demonstrojnė njohuri dhe kompetencė nė pėrdorimin e kompetencave tė pėrbashkėta tė njė kompjuteri personal dhe sistemin e vet operativ. Midis detyrave tė tjera, kandidatėt do tė mėsojnė pėr tė vepruar nė mėnyrė efektive nė mjedisin desktop dhe si tė menaxhojė dhe organizojė "file" dhe "folder" / dosjet.

Me pėrfundimin e kėtij moduli ēdo kandidat do tė jenė nė gjendje tė:

 • Pėrdorimi i tipareve kryesore tė sistemit operativ duke pėrfshirė rregullimin e parametrave kryesore tė kompjuterit dhe pėrdorimin e karakteristikave te ndėrtuara ndihmese.
 • Veprojė nė mėnyrė efektive rreth punės pėr kompjuter dhe tė punojnė nė mėnyrė efektive nė njė mjedis grafik.
 • Njohuri pėr konceptet kryesore tė menaxhimit tė lėndės dhe tė jetė nė gjendje qė nė mėnyrė efikase tė organizoj skedarėt dhe dosjet nė mėnyrė qė ata janė tė lehta pėr tu identifikuar dhe pėr tu gjetur.
 • Pėrdorimi i veglave software-ike ne dobi tė kompresimit dhe nxjerrjes se file-ve tė mėdha dhe pėrdorimi i anti-virus software pėr tė mbrojtur kundėr viruseve kompjuterike.
 • Demonstrojė aftėsinė pėr tė pėrdorur editimin e thjeshtė te tekstit dhe mjeteve nė dispozicionper tė shtypur nė kuadėr tė sistemit operativ.
Moduli 3 - Perpunimi i Tekstit - MS WORD

 

 

Ky modul mundėson kandidatėve tė demonstrojė aftėsinė pėr tė pėrdorur njė aplikacion tė pėrpunimit te tekstit pėr tė kryer detyrat e pėrditshme lidhur me krijimin, formatimin dhe e mbarimit tė pėrpunimit tė dokumentevetė tė vogla e mesme tekstuale tė tilla si letrat dhe dokumentet e tjera tė pėrditshme.

Kandidatėt do tė jenė nė gjendje per tė kopjuar dhe tė lėvizė tekstin brenda dhe nė mes tė dokumenteve. Ato kompetenca do ti fitojė nė pėrdorimin e disa nga karakteristikat lidhur me pėrpunimin e tekstit, tė tilla si krijimi i tabelave standarte, duke pėrdorur edhe fotografitė dhe imazhet nė njė dokumentl.

Me pėrfundimin e kėtij moduli ēdo kandidat do tė jenė nė gjendje tė:

 • Punoj me dokumente dhe ruaj ato nė formate tė ndryshme.
 • Zgjidhni opsione tė ndėrtuar te tilla si funksion perdoret Ndihma pėr tė rritur produktivitetin.
 • Krijon dhe ndryshon dokumente vogla tekstuale qė do tė jenė gati pėr ti perdorur dhe shpėrndarė.
 • Apliko formate tė ndryshme ne dokumente para shpėrndarjes dhe praktika te mira nė zgjedhjen e formatimit apo opcionet e duhura.
 • Vendos tabele, imazhe dhe tėrheqje te objekteve nė dokumente.
 • Pėrgatitja e dokumenteve pėr operacionet postare .
 • Rregullimi i parametrave te faqeve te dokumentit dhe kontrollimi per drejtshkrimin korrekt para shtypjes perfundimtare te dokumentit.
Moduli 4 - Perpunimi Tabelor i te dhenave(Spreadsheets) - MS Excel

 

 

Ky modul mundėson kandidatėve pėr tė kuptuar konceptin e "spreadsheets" dhe pėr tė treguar aftėsinė pėr tė pėrdorur njė aplikacion per "spreadsheet". Kandidatėt do tė kuptojnė dhe tė jenė nė gjendje pėr tė kryer detyra lidhur me zhvillimin, formatimin, duke ndryshuar dhe duke pėrdorur njė "spreadsheet", poashtu duke pėrdorur formulat dhe funksionet standarde , dhe tė demonstrojnė kompetencė nė krijimin dhe formatimin grafikė apo tabelor.

Me pėrfundimin e kėtij moduli ēdo kandidat do tė jenė nė gjendje tė:

 • Punoj me tabelat dhe ti ruaj ato nė formate tė ndryshme.
 • Zgjidhni nė opsione e ndėrtuar tė tilla si funksioni per Ndihmė nė kuadėr tė aplikimit pėr tė rritur produktivitetin.
 • Vendosja e te dhėnave nė celula(Cells) dhe pėrdorim tė mirė nė krijimin e listave. 
 • Zgjidhni, sortim dhe kopje, veprim dhe tė dhėnat e fshirje.
 • Perpunimi i rreshtave dhe kolonave nė njė faqe punuese. Kopjimi, zhvendosja, fshirja dhe pune tė pėrshtatshme riemėrtuese.
 • Krijimi i formulave matematikore dhe logjike duke pėrdorur funksionet standarde te nje "spreadsheet".Pėrdorimi praktikė nė krijimin e formulave dhe krijimit dhe gjetja e gabimeve nė formula.
 • Formatimi i numrave dhe pėrmbajtja e tekstit nė njė "spreadsheet".
 • Rregullimi i parametrave per faqe te "spreadsheet" dhe kontrollimi dhe pėrmbajtja e saktė e "spreadsheet" para shtypjes perfundimtare te " spreadsheets".
Moduli 5 - Perdorimi i Bazave te Dhenave - MS ACCESS

 

 

Ky modul mundėson kandidatėve pėr tė kuptuar disa nga konceptet kryesore tė bazave tė tė dhėnave dhe tė demonstrojnė aftėsinė pėr tė pėrdorur njė aplikacion per bazė tė dhėnash. Kjo pėrfshin krijimin dhe ndryshimin e tabelave, pyetje, forma dhe raporte, dhe pėrgatitjen e produkteve tė gatshme pėr shpėrndarje, si dhe tė mėsuarit tė lidhen tabelet dhe pėr tė tėrhequr dhe tė manipuluar informacion nga njė bazė tė dhėnash duke pėrdorur pyetje dhe mjete sortimi.

Me pėrfundimin e kėtij moduli ēdo kandidat do tė jenė nė gjendje per tė:

 • Kuptuar se ēfarė njė bazė tė dhėnash ėshtė dhe si ėshtė e organizuar dhe operohet.
 • Krijo njė databazė tė thjeshtė dhe shikoni pėrmbajtjen e bazės sė tė dhėnave nė forma te ndryshme.
 • Krijo njė tabelė, tė pėrcaktojė dhe tė modifikojė fushat dhe te dhenat e tyre, tė vendos dhe tė perpunoj tė dhėnat nė njė tabele.
 • Rendit dhe sortoj njė tabelė apo formė, krijoni, modifikoni dhe tė drejtuar "query" pėr tė marrė informacione specifike nga njė bazė tė dhėnash.
 • Kuptuar se ēfarė ėshtė dhe njė formė tė krijojė njė formė pėr tė hyrė, modifikoj dhe fshini shėnimet nė tė dhėna.
 • Krijo raporte rutinė dhe tė pėrgatisė rezultatet pėr shpėrndarje.
Moduli 6 - Perpunimi i Prezentimeve - MS POWER POINT

 

 

Ky modul mundėson kandidatėve tė demonstrojė kompetencė nė pėrdorimin e mjeteve tė prezantimit nė njė kompjuter. Kandidatėt do tė jetė nė gjendje tė kryejnė detyra tė tilla si krijimi, formatimin, modifikimin dhe pėrgatitjen e prezantimeve tė ndryshme duke pėrdorur slide pėr shfaqje dhe per shtypje dhe shpėrndarje. 

Me pėrfundimin e kėtij moduli ēdo kandidat do tė jenė nė gjendje per tė:

 • Punuar me prezantimet dhe ruani ato nė formate tė ndryshme.
 • Zgjidhni nė opsione e ndėrtuartė tilla si funksioni per Ndihmė nė kuadėr tė aplikimit pėr tė rritur produktivitetin.
 • Kuptoni pamje te ndryshme prezantimi dhe kur t'i pėrdorin ato, zgjidhni Layouts ndryshme te slideve.
 • Vendosja dhe perpunimi i tekstit nė prezantime. Praktikat me te mira nė zbatimin e titujve tė veēantė nė slide.
 • Zgjidhja, formatimi dhe krijimi i grafikoneve te ndryshme per prezentim.
 • Vendosja dhe perpunimi i fotografive, klipeve dhe objekteve te grafikuara.
 • Aplikoni animacione dhe efekte tė tranzicionit pėr prezantime dhe kontrollimi dhe pėrmbajtja e saktė e prezantimit para shtypjes perfundimtare te prezantimit.
Moduli 7 - Interneti dhe Komunikimi - MS Outlook & Internet Explorer

 

 

Seksioni i parė nė Web kėrkonnga kandidatėt pėr tė kuptuar disa nga konceptet dhe termat qė lidhen me pėrdorimin e internetit, si dhe tė vlerėsojė disa nga konsideratat e sigurisė. 

Nė pjesėn e dytė, ajo e komunikimit, kandidatėt do tė mėsojnė pėr tė kuptuar disa nga konceptet e postės elektronike (email), dhe pėr tė fituar aftėsinė pėr tė pėrdorur mail-software qe tė dėrgoni dhe tė merrni mesazhe, dhe tė bashkėngjitni edhe dokumente nė e- mail porosite.

Seksioni i parė, Web, mundėson kandidatėve pėr tė mėsuar nė lidhje me internet dhe pėr tė pėrdorur njė web aplikikacion per shfletim. Me pėrfundimin e pjesės sė Internetit secili kandidat do tė jenė nė gjendje tė:

 • Tė kuptuar se ēfarė nė internet ėshtė dhe kushtet e zakonshme lidhur me tė. Tė jetė i vetėdijshėm pėr disa konsiderata tė sigurisė gjate pėrdorimit te internetit.
 • Pėrmbushja e detyrave tė pėrditshme nė web shfletim pėrfshirė ndryshimin e parametrave te shfletuesit.
 • Kėrkimi pėr informacion dhe plotėsimi dhe dorėzimi i formulareve web-based.
 • web faqet Ruaj dhe shkarko dokumente nga web. Kopjo pėrmbajtjen e web nė njė dokument.

Seksioni i dytė, Komunikimi, mundėson kandidatėve pėr tė kuptuar disa nga konceptet e postės elektronike (email) dhe e di se mundėsitė pėr tė tjera tė komunikimit. Me pėrfundimin e pjesės sė komunikimit ēdo kandidat do tė jenė nė gjendje tė:

 • Tė kuptuar se ēfarė e-mail-i ėshtė dhe di disa avantazhet dhe disavantazhet e pėrdorimit tė saj. Tė jetė i vetėdijshėm pėr mundėsitė e komunikimit tė tjera.
 • Tė jetė i vetėdijshėm pėr rregulla tė mirėsjelljes tė rrjetit dhe konsideratat e sigurisė gjatė pėrdorimit tė e-mail.
 • Krijimi, kontrollimi gjuhesor, dhe dėrgimi i e-mail-it. Pėrgjigjja dhe percjellja e e-mail-it, trajtimi i dokumenteve te bashkangjitura dhe printimi i njė e-mail.
 • Tė jetė i vetėdijshėm pėr mėnyrat pėr tė shtuar produktivitetin kur punojnė me e-mail software. Organizojė dhe menaxhojė e-mail.
Moduli 8 - 2D Dizajnimi *Se Shpejti
Moduli 9 - Editimi dhe Perpunimi i Foto-ve *Se Shpejti
Moduli 10 - Editimi dhe Perpunimi i Web Faqeve *Se Shpejti
Moduli 11 - Perdorimi i Sistemeve Informatike Shendetesore *Se Shpejti
   
 
HOME | ABOUT US | SERVICES | CLIENTS | NEWS & EVENTS | SUPPORT | CONTACTS
Copyright © Wonderland Training Center